MUHTEŞEM YÜZYIL DİZİSİNİN SÖZLERİ

 

 

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN

Ey aşk ! Razıyım gel,sinende hergün öldür beni. Sonra hergün bir busenle yeniden doğur beni. Şefkatinden,mahreminden esirgeme beni. Güneşinde yak, ay ışığında gizle beni.

 

PARGALI İBRAHİM

Ben İbrahim;
pargadan 10 yaşında devşirilen dönme İbrahim.
on yedisinde Şehzade Süleyman'ın şahincibaşısı,
yirmi beşinde Sultan Süleyman Han hazretlerinin hasodabaşısı,yirmi sekizinde hünkarının vezir-i azamı, iktidarın ortağı İbrahim
Cenneti cehennemi hep içinde taşıyan,
...kendi şeytanıyla dost, postun şeyhiyle müttefik, ama hep tetik
arafın yüce kapısının sadık bekçisi, kapıkulu İbrahim.

Sultan Süleyman'ın mahreminde, sırrında, ama hep sınırda olan İbrahim.
Hünkarının derin gözlerinde hergün kendi cenazesini seyreden İbrahim
sultanının gözlerine baktıkça ölüme koşarak giden İbrahim.
Ölümüne kaza namazları kılınan İbrahim..

Hatırlamak gizli bir ibadet benim için..Günahlarımdan arınmak,masumiyete dönmek,tavaf etmek..İşte şimdi hayatımın değiştiği denizdeyim ve hayatıma bakıyorum..

Ben İbrahim..Manolisden olma Sofiyadan doğma Pargalı dönme..On yedi yıldır görmedim annemin yüzünü..aynalardan kaçtım..Suretimde kardeşimin,annemin,babamın eksik parçalarını aradım..Aradıkça kayboldum,dönemedim..Ufuk yön yoktu, tutamadım ellerini..Kulağımda annemin çaldığı keman,ondan öğrendiğim nameler..çocukluğumun ana yurdundan kaçırdığım elimde kalan tek miras..

Ben İbrahim..dönmek nasıl bir şeydir..İnsan nereye döner,döndüğü yer neresidir,geriye dönmek varmıdır,mümkünmüdür..Yoksa kader sadece ileriyimi gösterir..

Geldiğin,döndüğün yer ordamıdır bekler mi ? Baksan görürmüsün..Kalbin dönerken pusulanmıdır..Geçtiğin yerleri unutmadan aynı yerlerden geçerek yine evin yolunu bulabilirmisin..Geçtiğin deniz,vardığın liman,bulduğun yuva seni hatırlarmı..Seni koynuna alıp,esirgeyip saklarmı..
Dönmek kabiliyet değil,zarurettir İbrahim..

 

HATİCE SULTAN

Keşke beni de götürseydi yanında..Söyleseydi bana..Ben onunla cehenneme bile giderdim
 

Viktoria - Sehzade Mustafa - Sumpul/Süklüm Aga

V: Sumpul aga!.. Sumpul aga!...
S: Hay diliniz kopsun, hay ceneniz tutulsun, biri süklüm der bu sumpul der...() Sümbül Aga!.. Söyle ne var?...
M: Hoca efendiye bir sey oldu kos bak!...
S: Ne? N'olmus?..
V: Cok öksürdü. Fenalasti.
S: Hemen gidiyorum... Hemen gidiyorum Sehzadem.. Vah vahh! Hoca efendi!

HÜRREM SULTAN

Kizim benim annenden baska tutunacak kimse olmayacak canimdan bi parcasin sen ama ne yapalim bu sarayda erkek olmazsan hayat yok kizim annen seni sevicek cok sevicek Mihrimah insallah babanda sever seni

SÜLÜMAN

Gözlerime nasıl bir sihir etti felek göz yaşlarımı kan eyledi ağlayışlarımı arttırdı felek aslanlar bile kahrımın pençesinden titrer iken beni gözleri ahuya aciz kıldı felek....

HATİCE SULTAN

" En zoru bu kimsesizlik ; bahçelerde bir ağacın ardından çıkacağınızı hayal etmek sonra hayalinden utanmak . Bir küçük ümit damlasına tutulmak ve o denizleri aşıp sizin adanıza sığınmak ve hiç dönmemek . O ada da yeniden başlamak .. Kaideler olmadan yasaklar olmadan. Cennet bahçelerinde gül bülbüle aşık, bülbül güle aşık.

HÜRREM SULTAN

Canımın parçası Sultanım,benim gözümün nuru Sultanım. Gece yoktur ki ahımın ateşinin kıvılcımından alem tutuşmasın. Sabah yoktur ki gün yüzünüzün şiddetli arzusundan ağlamamın, feryadımdan gökler yarılmasın. Şehzadeniz Mehmet'te hasretle,hürmetle mübarek ellerinizden öper. 5 tane dişi çıktı ( Süleyman burada gülümser. ). Diğer şehzadeniz karnımda tekme atıyor sabırsız. Eğer tarafsız, zayıf cariyeniz tarafını sorarsanız vallahi benim canım, ne gecem gecedir ne günüm gündür.

Benim canımın parçası, gözümün nuru, iki cihanda ümidim vallahi dünyada muradım sizsiniz. Bir mahalinde ne dille anlatılır ne kalemle yazılır. Eğer denizler mürekkep, ağaçlar kalem olsaydı bu ayrılığın acısını yazarken dile gelir, Allah'a kavuştur bu aşık kulunu Hünkarına diye dua ederdi. Ah benim canımın parçası sultanım, sizi yüce Rabbime emanet ediyorum. Tez haberlerinizi bekliyorum. Cennetle cehennem arasında bir yerdeyim ;

PARGALI İBRAHİM

Araftayım.
Benim ömrüm böyle mi nihayet bulacak.
Sizin yüzünüzü gördüğümde cennetinizin bahçeleri açılıyor.
Saadete doğru yürüyorum.
Sizden uzakta, cehennem ateşleri sarıyor ruhumu ..
Yanıyorum ..
Kadere isyan ediyorum.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !